Πανσερραϊκός ΑΕΚ 1-3: Νίκη με Μάνταλο και πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

Έχοντας σαν “προίκα” το 3-0 της “OPAP Arena” η ΑΕΚ πέρασε… χαλαρά και από τις Σέρρες, επικρατώντας του Πανσερραϊκού με 3-1 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Δυο γκολ ο Μάνταλος, ένα ο Μαχαίρας. Αποχώρησε τραυματίας ο Φερνάντες.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στην έδρα του Πανσερραϊκού με δέκα διαφορετικούς παίκτες, σε σχέση με την ενδεκάδα που είχε στην έδρα του Ιωνικού. Η ομάδα του Αλμέιδα είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, χάνοντας ευκαιρίες για να σκοράρει πριν καν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (υπήρξε και φάση που οι φιλοξενούμενοι “φώναξαν” για πέναλτι στον Φαν Βέερτ).

Ο Πανσερραϊκός έμεινε… ακίνδυνος σε ολόκληρο το 45λεπτο. Η ΑΕΚ απ’ την άλλη είδε τον Γκατσίνοβιτς να μπαίνει και αυτός στην… εξίσωση της ανάπτυξής της. Τελικά, στο 21′ ήρθε το 0-1 των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες της Ένωσης αναπτύχθηκαν από τα αριστερά,