Λιγκ Καπ Αγγλίας: Δραματική πρόκριση στα πέναλτι για την Τσέλσι Στα ημιτελικά και η Φούλαμ

Η Τσέλσι χρειάστηκε ένα τραγικό λάθος του Τρίπιερ και ένα γκολ του Μούντρικ στις καθυστερήσεις για να αποφύγει τον αποκλεισμό και να πανηγυρίσει την πρόκριση στα πέναλτι (με 4-2) επί της Νιούκαστλ, μετά την ισοπαλία με σκορ 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα για τα προημιτελικά στο Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Με τον Γουίλσον να έχει ανοίξει το σκορ από το 16ο λεπτό για τη Νιούκαστλ στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, η Τσέλσι βρέθηκε… φάτσα με ένα ακόμη αρνητικό αποτέλεσμα στη σεζόν, αλλά ο Μούντρικ έγινε… από μηχανής θεός στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και έστειλε το ματς του Λιγκ Καπ Αγγλίας στα πέναλτι.

Εκεί ο Πέτροβιτς “καθάρισε” για τους Λονδρέζους και με τελικό σκορ το 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι, η Τσέλσι πήρε το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά του αγγλικού League Cup.

Μαζί της προκρίθηκαν και η Μίντλεσμπρο με τη νίκη 3-0 στην έδρα της Πορτ Βέιλ,